Najpiękniejsze górskie drogi

Góry to nie tylko spektakularne krajobrazy i niezwykłe widoki, ale również niezwykle wymagające drogi, które wiodą przez ich wierzchołki. Niektóre z tych dróg to prawdziwe arcydzieła inżynierskie, które zachwycają swoją architekturą i kunsztem wykonania. Oto lista najpiękniejszych górskich dróg na świecie, które zachwycą każdego miłośnika motoryzacji i piękna natury.

 1. Transfogaryjska droga, Rumunia Transfogaryjska droga jest uważana za jedną z najpiękniejszych dróg w Europie. Droga ta prowadzi przez Karpaty, przez najwyższy punkt, którym jest przełęcz Balea, na wysokości 2042 metrów nad poziomem morza. Droga przyciąga turystów nie tylko ze względu na malownicze widoki, ale również z powodu licznych serpentyn i tuneli, które dodają drodze niepowtarzalnego charakteru.
 2. Furka Pass, Szwajcaria Furka Pass to jedna z najpiękniejszych dróg w Alpach Szwajcarskich. Droga ta została wybudowana w 1867 roku i prowadzi przez spektakularne krajobrazy Doliny Renu i Doliny Aare. Na szczycie Furka Pass znajduje się stary hotel Belvédère, który stał się sławny dzięki filmowi „Goldfinger” z Jamesem Bondem.
 3. Col de la Bonette, Francja Col de la Bonette to jedna z najwyższych dróg w Europie, znajdująca się w południowej części Francji, w Alpach Nadmorskich. Droga ta wiedzie przez kilometry szczytów i serpentyn, a najwyższy punkt Col de la Bonette to ponad 2800 metrów nad poziomem morza. Ta malownicza droga oferuje niezapomniane widoki na okoliczne szczyty górskie i piękne krajobrazy.
 4. Stelvio Pass, Włochy Stelvio Pass to jedna z najbardziej znanych dróg w Europie, która prowadzi przez Włochy, w Alpach Wschodnich. Droga ta została wybudowana w latach 20. XX wieku i jest uważana za jedną z najbardziej wymagających i malowniczych dróg w Europie. Stelvio Pass to prawie 50 kilometrów serpentyn, które wiodą przez przepiękne krajobrazy, w tym przez Park Narodowy Stelvio.
 5. Trollstigen, Norwegia Trollstigen to jedna z najpiękniejszych dróg w Norwegii, która prowadzi przez góry Troll. Droga ta została wybudowana w latach 30. XX wieku i wiedzie przez liczne serpentyny i wodospady. Największą atrakcją Trollstigen są serpentyny o niemalże 180 stopni
 6. , które dodają drodze niepowtarzalnego charakteru i sprawiają, że jest ona jedną z najbardziej ekscytujących i wymagających dróg w Europie.
 7. Tianmen Mountain Road, Chiny Tianmen Mountain Road to jedna z najbardziej imponujących dróg na świecie, znajdująca się w Chinach, w prowincji Hunan. Droga ta prowadzi przez Tianmen Shan, czyli Górę Niebiańskiej Bramy, a jej największą atrakcją jest tunel drogowy, który przebiega przez samą górę, a jego długość wynosi ponad 1200 metrów. Droga prowadzi również przez liczne serpentyny i przepaście, a widoki na okoliczne góry i krajobrazy są niezwykle imponujące.
 8. Road to Hana, Hawaje Road to Hana to jedna z najpiękniejszych dróg na Hawajach, wiodąca przez tropikalną dżunglę, piękne plaże i wodospady. Droga ta jest bardzo wąska i kręta, ale oferuje niezapomniane widoki na okoliczne krajobrazy. Wzdłuż drogi znajdują się liczne miejsca do zatrzymania, w tym piękne plaże, miejsca do nurkowania i ciekawe atrakcje turystyczne.
 9. Great Ocean Road, Australia Great Ocean Road to jedna z najpiękniejszych dróg w Australii, prowadząca wzdłuż Oceanu Indyjskiego, na południowym wybrzeżu kraju. Droga ta ma ponad 200 kilometrów długości i wiedzie przez piękne krajobrazy, w tym przez słynne Dwunastu Apostołów – formacje skalne stojące w wodzie na Oceanie Indyjskim. Wzdłuż drogi znajdują się również liczne parki narodowe i rezerwaty przyrody.
 10. Jebel Hafeet Mountain Road, Zjednoczone Emiraty Arabskie Jebel Hafeet Mountain Road to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wymagających dróg w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Droga ta prowadzi przez góry Jebel Hafeet i oferuje niezapomniane widoki na okoliczne krajobrazy. Droga ma ponad 11 kilometrów długości i posiada 60 serpentyn, co sprawia, że jest to jedna z najbardziej ekscytujących dróg w regionie.
 11. Overseas Highway, USA Overseas Highway to jedna z najpiękniejszych dróg w Stanach Zjednoczonych, prowadząca przez archipelag Keys w stanie Floryda. Droga ta ma ponad 200 kilometrów długości i wiedzie przez liczne wyspy, mosty i tunel. Największą atrakcją drogi są piękne plaże i widoki na Morze Karaibskie, a wzdłuż drogi znajdują się również liczne miejsca turystyczne, takie jak parki narodowe